Slovenská obchodná a priemyselná komora považuje obnovu Ukrajiny a zvýšenie zapojenia slovenských firiem za jednu zo svojich priorít. Aj to odznelo na konferencii k obnove Ukrajiny, ktorú zorganizovalo združenie Feman. Konferencia sa konala 19. a 20. septembra v rámci 10. ročníka Dní Ukrajiny v košickom Kulturparku. V panelovej diskusii o úlohe podnikateľského sektora v programe plánu obnovy Ukrajiny – príklady cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou – sa podelili so svojimi skúsenosťami aj zástupcovia a členovia Košickej regionálnej komory SOPK.
SOPK na konferencii zastupoval predseda predstavenstva Košickej regionálnej komory Marek Kozlay. Zdôraznil, že spoluprácu s ukrajinskými partnermi na obnove Ukrajiny vidí komora ako jednu z príležitostí pozdvihnúť celý región, nielen podnikateľský sektor. Ako príklad uviedol pád železnej opony v roku 1989, keď sa prihraničné regióny v susedstve Rakúska výrazne ekonomicky pozdvihli. Úlohou komory je podľa neho vyhľadávať investičné príležitosti nielen pre svojich členov. „Obnovu Ukrajiny vnímame ako jednu z našich nosných tém. Východ našej republiky by mohol byť bázou na spoluprácu s Ukrajinou. S Ukrajinou nás spájajú kultúrne a historické väzby, ktoré potrebujeme posilniť o ekonomický rozmer,“ dodal Marek Kozlay.
SEZ Krompachy majú 76 ročnú tradíciu v oblasti elektrotechniky. K našim východným susedom svoje výrobky nepredávajú priamo, ale prostredníctvom partnera. Ján Gabonay, podpredseda predstavenstva SEZ Krompachy, predstavil najbližšie kroky spoločnosti pri obchodovaní s Ukrajinou. „Nie sme nováčikom na tomto trhu, ale v predstavenstve sme si povedali, že pôjdeme do toho s väčšou vervou.“ SEZ Krompachy čaká podpis memoranda, v ktorom chcú svoje očakávania voči ukrajinským partnerom skonkretizovať.
Sirény z košickej firmy Telegrafia zachraňujú životy ľudí v takmer 100 krajinách sveta. Na Ukrajine však ešte neuspeli. Dôvody? Okrem vojnového stavu je to aj nedostatok informácií. Na konferencii k obnove Ukrajiny v Košiciach to uviedol manažér spoločnosti Branislav Labanc. „Po našich produktoch je dopyt, my chceme naše výrobky na Ukrajinu dodať, len potrebujeme nájsť spôsob, ako ich tam dostať,“ uviedol Branislav Labanc. Spoločnosť Telegrafia už pripravila so svojimi partnermi na ukrajinskej strane projekty, ktoré čakajú na schválenie v rámci schémy Interreg.
Marek Kozlay však poukázal aj na bariéry vo vnímaní našich východných susedov. Firmy u nás nemajú záujem, ani informácie o tom, ako sa zapojiť do medzinárodných tendrov či mechanizmov podpory v rámci EÚ. Zároveň nám chýba stratégia na národnej úrovni. Čo by pomohlo? „V prvom rade zriadiť nejaký kontaktný bod, kanceláriu v našom regióne, kde by sa sústreďovali základné informácie. Databáza záujemcov o podnikanie na Ukrajine, a partnerov na druhej strane. Viem si predstaviť pilotné projekty, inkubátory, firmy, ktoré by pomohli prekonať prekážky pri vstupe na ukrajinský trh. Možností investičných stimulov je veľa, len sa treba inšpirovať inými krajinami a konečne začať niečo robiť.“ Možnosť vidí i v hľadaní partnerov na Ukrajine a vo vytváraní konzorcií, ktoré by slovenským firmám umožnili účasť na medzinárodných tendroch.
KRK SOPK ponúka pri hľadaní regionálnych partnerov pomocnú ruku. Komora sa bude snažiť vytvoriť platformu, ktorá by pomohla členom i potencionálnym členom SOPK zorientovať sa v možnostiach nájsť si partnerov na ukrajinskej strane či v možnostiach podnikania. Prioritnými oblasťami investícií budú obnoviteľné zdroje, inovácie, digitálne technológie a bezpečnosť.